Ankieta

Jaki ubiór jest wymagany w Twoim biurze?

Strój dowolny - jeansy są na porządku dziennym - 62.5%
Typowy strój biurowy - garsonka i kołnierzyk - 16.7%
Oficjalnie tylko w dniu ważnych spotkań - 20.8%

Czy Cloud Computing jest bezpieczne?

Chmura obliczeniowa jest jednym z najciekawszych zjawisk, które pojawiły się na rynku informatycznym w przeciągu ostatnich kilku lat. Jej popularność rośnie z każdym rokiem, gdyż pozwala ona na redukcję kosztów utrzymywania licznych rozwiązań informatycznych oraz dopasowanie ich zakresu do bieżących wymagań.

  1. Nowość
  2. Ryzyko prawne
  3. Więcej na ten temat

Nowość

Ta informatyczna nowość w postaci chmury niesie ze sobą jednak również i pewne zagrożenia – funkcjonuje ona ponad kontrolą jej użytkowników, zaś przechowywane w niej ważne informacje de facto przekazywane są podmiotom zewnętrznym.

Jak zauważają menadżerowie i decydenci, chmura ma wiele zalet - jest łatwo skalowalna, nie wymaga utrzymywania rozbudowanych działów IT oraz jest przyjazna środowisku. Wielu ekspertów uważa jednak, że cloud computing nie jest środowiskiem bezpiecznym. Firmy nie ufają chmurze, gdyż korzystając z niej tracą bezpośrednią kontrolę nad swoim środowiskiem informatycznym.


Osobiście uważam, iż nieufność wobec chmury jest nieuzasadniona, zaś przemawia za tym twierdzeniem kilka istotnych argumentów. Po pierwsze, większość solidnych dostawców rozwiązań w chmurze opiera swoje systemy o centra danych, które są doskonale chronione – częstokroć zdecydowanie lepiej niż systemy własne (szczególnie w firmach z sektora MSP) – i geograficznie rozproszone.


Bardzo niewielu klientów Amazon, Microsoft czy wręcz naszego rodzimego Comarchu stać na stworzenie tak zaawansowanych data centers na własny użytek. O bezpieczeństwo dbają również mniejsi dostawcy - za przykład posłużyć może firma ISIWIS, której zabezpieczenia posiadają certyfikat PSF wydany przez władze Luksemburga, jeden z najbardziej wymagających i szanowanych atestów na świecie. Utrzymywanie danych we własnych serwerach przypominać może więc w pewnym sensie sytuację, w której firma przechowuje swoje aktywa we własnym sejfie zamiast w banku.


Po drugie, skala rozwiązań w chmurze skutecznie niweluje ryzyko przeglądania danych pojedynczych klientów przez dostawców. Wg. informacji firmy Amazon, na jej rozwiązania hostingowe w chmurze codziennie decyduje się 80 tysięcy nowych klientów. Tego rodzaju liczby gwarantują, iż prawdopodobieństwo tego, że pracownicy Amazonu inwigilują klientów są minimalne. Podobnie sytuacja wygląda u większości dostawców cloud computing, gdyż tylko firmy dysponujące dużymi pulami klientów są w stanie finansowo udźwignąć utrzymywanie infrastruktury, o którą chmura się opiera.

Napisz artykuł

Podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone spinaczami.

Pytanie otwarte

Jakimi tematami artykułów z obszaru zarządzania biurem jesteś zainteresowany?