Czy Cloud Computing jest bezpieczne?

Chmura obliczeniowa jest jednym z najciekawszych zjawisk, które pojawiły się na rynku informatycznym w przeciągu ostatnich kilku lat. Jej popularność rośnie z każdym rokiem, gdyż pozwala ona na redukcję kosztów utrzymywania licznych rozwiązań informatycznych oraz dopasowanie ich zakresu do bieżących wymagań.
Nowość
Ta informatyczna nowość w postaci chmury niesie ze sobą jednak również i pewne zagrożenia – funkcjonuje ona ponad kontrolą jej użytkowników, zaś przechowywane w niej ważne informacje de facto przekazywane są podmiotom zewnętrznym.
Jak zauważają menadżerowie i decydenci, chmura ma wiele zalet - jest łatwo skalowalna, nie wymaga utrzymywania rozbudowanych działów IT oraz jest przyjazna środowisku. Wielu ekspertów uważa jednak, że cloud computing nie jest środowiskiem bezpiecznym. Firmy nie ufają chmurze, gdyż korzystając z niej tracą bezpośrednią kontrolę nad swoim środowiskiem informatycznym.
Osobiście uważam, iż nieufność wobec chmury jest nieuzasadniona, zaś przemawia za tym twierdzeniem kilka istotnych argumentów. Po pierwsze, większość solidnych dostawców rozwiązań w chmurze opiera swoje systemy o centra danych, które są doskonale chronione – częstokroć zdecydowanie lepiej niż systemy własne (szczególnie w firmach z sektora MSP) – i geograficznie rozproszone.
Bardzo niewielu klientów Amazon, Microsoft czy wręcz naszego rodzimego Comarchu stać na stworzenie tak zaawansowanych data centers na własny użytek. O bezpieczeństwo dbają również mniejsi dostawcy - za przykład posłużyć może firma ISIWIS, której zabezpieczenia posiadają certyfikat PSF wydany przez władze Luksemburga, jeden z najbardziej wymagających i szanowanych atestów na świecie. Utrzymywanie danych we własnych serwerach przypominać może więc w pewnym sensie sytuację, w której firma przechowuje swoje aktywa we własnym sejfie zamiast w banku.
Po drugie, skala rozwiązań w chmurze skutecznie niweluje ryzyko przeglądania danych pojedynczych klientów przez dostawców. Wg. informacji firmy Amazon, na jej rozwiązania hostingowe w chmurze codziennie decyduje się 80 tysięcy nowych klientów. Tego rodzaju liczby gwarantują, iż prawdopodobieństwo tego, że pracownicy Amazonu inwigilują klientów są minimalne. Podobnie sytuacja wygląda u większości dostawców cloud computing, gdyż tylko firmy dysponujące dużymi pulami klientów są w stanie finansowo udźwignąć utrzymywanie infrastruktury, o którą chmura się opiera.
- poprzednia
- następna »